Gençlik Politikaları Kılavuzu – Ulusal Gençlik Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Gençlik Politikaları Kılavuzu – Ulusal Gençlik Stratejisi Nasıl Geliştirilir? (Youth Policy Manual

How to develop a national youth strategy)

Türkiye gençlik politikalarıyla ilgili kavramlarla nispeten yeni tanıştı. Bu yüzden gençlerle ve özellikle gençlik çalışmalarıyla ilgili araştırmalar zaten kısıtlı sayıda olduğu gibi gençlerin ve gençlik kuruluş-larının kendi deneyimleri üzerine oluşturdukları yayınlar da çok az sayıda bulunmakta. Elinizde bulunan Gençlik Politikaları Kılavuzubu açığı doldurmakla ilgili çabalardan biri. Kitap sadece teknik  bir yaklaşımla sınırlanan bir gençlik politikası oluşturma sürecini tanımlamaktan öte, nasıl bir gençlik politikası sorusunun cevabına yönelik bir değerler bütününe de referans veriyor.

Kitap bu haliyle gençlikle ilgili sivil toplum ve kamu kuruluşlarının gençlik politikaları alanında mevcut durumu gençlerin katılımı lehine değiştirebilmelerine yönelik başvurulabilecek önemli bir kaynak. Umarız kitap, gençlerin ve sivil gençlik kuruluşlarının kendilerini ve çevrelerini demokratik de-ğerler çerçevesinde kendi istedikleri biçimlerde şekillendirmelerine yönelik devam eden çalışmalara da destek olarak gençlerin katılımını derinleştirir.

Kitabın ingilizce versiyonuna şu linkten ulaşabilirsiniz: Youth Policy Manual

[button color=”#FFFFFF” background=”#287da5″ size=”medium” src=”http://www.sebeke.org.tr/wp-content/uploads/2014/01/genclikpolitikalariklavuzu.pdf”]İndirmek için tıklayınız![/button]