Toplumsal Cinsiyet Konu(şma)ları

Toplumsal Cinsiyet Konu(şma)ları (Gender Matters)

Bu kitap, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden zarar görenlerin ve konu hakkında çalışanların yararlanmasına katkıda bulunmak amacıyla çevrilmiştir. Gerek temsili demokrasi içinde, gerekse katılımcı demokrasi içinde, karşılaştıkları engeller yüzünden yer almakta zorlanan önemli bir grup, cinsiyeti ve/ya cinsel yönelimi yüzünden toplumsal cinsiyet eşitsizliğini deneyimleyenlerdir.

Umarız, bu kitap, özellikle kadınların ve LGBT bireylerin hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları engelleri (toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve etkilerinin, karar verme/politika yapma mekanizmalarına ve hayatın tüm alanlarına katılımlarında) görünür kılma konusunda sivil alana bir katkı sağlar.

Kitap, eğitimlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla, formel ya da formel olmayan eğitimler aracılığıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve ilgili konulara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

Kitapta değinilen temalar ve geliştirilmiş modüller bir yandan ilgili özneleri güçlendirmeyi ve mücadele “dil”ini yaygınlaştırmayı amaçlarken, öte yandan eğitim katılımcılarında farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.

Kitabın ingilizce versiyonuna şu linkten ulaşabilirsiniz: Gender Matters

[button color=”#FFFFFF” background=”#287da5″ size=”medium” src=”http://www.sebeke.org.tr/wp-content/uploads/2014/01/toplumsalcinsiyetkonusmalari.pdf”]İndirmek için tıklayınız![/button]